Nikah,Düğün ve Evlilik

2009-08-19 10:05:00


Dinimiz İslam, ailenin kurulmasını sağlayan, nikahı, evlenmeyi emretmekte ve vazgeçilmez özellikte önemli olduğunu bizlere haber vermektedir.

            Hakikaten evlilik ile oluşan aile çok kutsaldır. Aileleri sağlam olan toplumların yıkılmaları mümkün değildir. Tarihi kayıtlardan da öğreniyoruz ki, aileleri sağlam toplumlar uzun yıllar varlıklarını sürdürmüşler, aileleri çöken toplumlarda yok olup gitmişlerdir.

            Allah (c.c.) nikahı (evliliği) emretmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) de nikahlanmış, evlenmiştir. Kendine evlenmeyi yasaklamak isteyen sahabelere de asla izin vermemiştir.

            Hadis–i Şeriflerde: “Nikah benim sünnetimdir. Kim ki onu terk ederse benden değildir.” “Evleniniz, çoğalınız çünkü ben kıyamet günü sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim” buyurulmuştur.

            Nikahın olmadığı beraberliklerde gayri meşruluk ve yozlaşma vardır. Sonucunda zina söz konusudur. Böyle bir durumda ise nesillerin neseplerinin bozulması, ahlaki çöküntü kaçınılmaz olur.

            Düğünlerimizin bizi biz yapan değerlerimize uygun tarzda yapılması çok önemlidir. Evlatlarımıza kuracağımız aile yuvasının başlangıcını Yaratıcımızın emirlerine uygun olarak yapmalıyız. Yasaklanmış olan fiil ve eylemlerden kaçınmalıyız.

            Düğün yapmak, meşakkatli ve zahmetli gibi görünmekle beraber çok keyifli ve aynı zamanda zahmetinden çok daha fazla sevaba nail olmamızı sağlamaktadır.

            Aileler karşılıklı olarak fedakarlık yapıp, hoşgörü, sevgi ve saygı içinde oldukları zaman hiçbir sorun olmamaktadır. Daha doğrusu dünyalıklar,takı,giyecek, eşya v.b. mutluluğu sağlayan şeyler değildir.

            Öncelikle eşlerin ahlaklı, dindar olmaları temel ölçü olmalıdır. Bu güzel özelliklerle dopdolu olanlar dünyalıkları çok önemsemezler. İmkanlar ölçüsünde her anne baba evlatlarına en iyisini alıp, onların mutlu olmalarını isterler. Bilirler ki onların mutlulukları kendilerinin de mutlu olmalarını sağlamaktadır.

            Ben de benzer mutluluğu 16 ağustos 2009 Pazar günü oğlum Nizameddin’in düğününde yaşadım. Hakikaten bazı mutluluklar vardır tarif edilemez. Tarifi mümkün değildir. O’nu yaşamak gerekir. Bu arada akrabaların, dostların ve tüm sevdiklerimizin yakın ilgi ve alakalarını görmek ayrıca insanı memnun ve mutlu etmektedir.

            Öncelikle düğünümüze katılarak bizleri memnun eden herkese en kalbi duygularla teşekkürlerimi sunuyorum.

            Sayın Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir AKYÜREK bey’in düğünden önce dayısının rahmetli olduğunu öğrendiğimizde hakikaten çok üzüldük.. Başkanımızın dayısına Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun diyor, Başkanımız  başta olmak üzere tüm aile efradına da hayırlı uzun ömür dileklerimle birlikte, Allah’tan sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

            Düğünümüze katılan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilimiz Sayın Mithat Büyükalim bey’e, hem düğüne iştirak edip, hem de yavrularımızın nikahını kıyan Selçuklu Belediyesi  Başkanımız Sayın Uğur İbrahim  ALTAY bey’e, Karatay Belediyesi  Başkanı Sayın Mehmet HANÇERLİ bey’e isimlerini tek tek sayamayacağım, siyasi partilerimizin başkan ve yönetim kurulu üyelerine, il genel meclis üyelerine, vakıf, dernek, sendika başkan ve yönetim kurullarına, gazeteci dostlara, kısacası düğünümüze iştirak eden akraba, komşu ve arkadaşlara de en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

            Düğüne daha önceden planlanan programları vesilesi ile katılamayıp telgraf,faks gönderen; Ak Parti Gurup Başkan vekili kadim dostum, kardeşim Bekir BOZDAĞ bey’e, kendileri ile Akören kaymakamlığı döneminde tanışıp, mesai arkadaşlığı sonrasında da görüştüğümüz Konya Valisi Sayın Aydın Nezih DOĞAN bey’e, Ak parti Konya milletvekillerinden Harun TÜFEKÇİ ve Hüsnü TUNA beyler’e, Koski Genel Müdürü Sayın Ahmet Sorgun bey’e, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Aldülmelik ÖTEGEN bey’e, Konya İl Müftüsü Sayın Şükrü ÖZBUĞDAY bey’e nezaketlerinden dolayı en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

            Ayrıca telefon ile arayıp, Konya dışında oldukları için düğüne katılamayacaklarını bildiren Konya Büyükşehir belediyesi Genel Sekreteri  Sayın Haşmet OKUR bey’e ve Meram Belediyesi Başkanı Sayın Serdar KALAYCI bey’e,  Konya Anadolu Haber Ajansından Gazeteci Murat Aslan bey’e, telefon, mail, mesaj ve bizzat iştirak ederek bizlere ulaşan herkese sonsuz teşekkürler ediyorum. Allah her birinden razı olsun. Ayrıca düğünümüze çiçek ve çelenk gönderen tüm kardeşlerime de teşekkür ediyorum.

            Bayındırlık İl Müdürlüğü bahçesindeki, düğün yemeğimiz, davet ettiğimiz kardeşlerimize fazlasıyla yetecek şekilde hazırlanmıştı. Fakat elde olmayan sebeplerle davet edilenlerin neredeyse yarısı kadar da davet edilmeyenler iştirak edince saat:08:00-12:00 arası planladığımız yemeğimizin 11:00’ den sonraki bölümünde sıkıntı yaşamamıza vesile olmuş, bazı dostlara ikramımız tam olarak yapılamamıştır. Bu elde olmayan durumdan dolayı da kardeşlerimizden özür diliyoruz.

            Bu vesile ile oğlum Nizameddin ve  gelinim Şeyma’ya hayırlı uzun ömürler diliyorum. Allah hayırlı evlatlar nasip etsin.

            Malumunuz 20 Ağustos Perşembe akşamı ilk teravih namazı kılacağız. Gecesinde sahura kalkıp, Ramazan orucuna başlayacağız inşa Allah. Şimdiden Ramazan-ı Şeriflerinizi tebrik ediyorum.

            Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da Cehennemden azad olma özellikleri ile dopdolu olan Ramazan ayının feyiz ve bereketinden istifade edebilmeyi Cenab-ı Hak cümlemize nasip etsin. Dualarınızda hatırlanmak ümidi ile sıhhat ve afiyetler diliyorum.

www.omerlutfiersoz.blogcu.com

0
0
0
Yorum Yaz