Trafikte Kurallara Uymanın Önemi

2012-05-09 10:02:56
Trafikte Kurallara Uymanın Önemi |  görsel 1

      Karayolu Trafik Haftası nedeniyle 07-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılacak etkinliklerin ilk günkü açılış Programına Konya Valiliğimizin gönderdiği davetiye sonucunda katıldım.Program öncesi seyrettirilen tanıtım filminde ; istatistiki bilgilerle,Sürücü ,Yaya ve Yolcuların bilmesi gereken çok önemli veriler aktarılmıştır.İbret alıp yanlışlarımızı terk etmemize vesile olması için bu verilerin bazılarını özet olarak aktarmak istiyorum:

     “2011 yılı Konya il genelinde, 4 bin 325 ölümlü ve yaralanmalı kaza meydana gelmiştir. Bu kazalarda 112 vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybetmiştir. 7 bin 761 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Konya’da her 4 kişiden birinin aracı, her 3 kişiden birinin da sürücü belgesinin var olduğu öğrendik. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Türkiye genelinde 5. sırada, ölü sayısında 3., yaralı sayısında ise 5. sırada yer alıyoruz. İl merkezinde bin 500 metre kare ana arter, 7 çevre yolu, 147 kilometre bisiklet yolu, 141 ışıklı kavşak, 39 köprülü kavşak, 28 yaya alt ve üst geçit, 12 bin 979 araç kapasiteli otopark mevcut olduğunu öğrendik. 2011 yılında il merkezinde 2 bin 640 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasında 25 vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybederken, 4 bin 185 vatandaşımız da yaralanmıştır.İl merkezi nüfus sıralamasına göre Türkiye genelinde, 8. sırada iken Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına göre 6. Ölü ve yaralı sırasına göre 4. sırada yer almaktadır. 1 milyon 74 bin nüfuslu kent merkezinde 318 bin 46 tescilli araç, 449 bin 669 kayıtlı sürücü vardır. Kentte 1 trafik polisine 5 bin 396 kişi, bin 599 araç, 2 bin 260 sürücü düşüyor.”    

     Konuşmalar bölümünde Konya İl Emniyet Müdürümüz Sayın Hüseyin Namal, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tabir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekilimiz Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ve Konya Valimiz Sayın Aydın Nezih Doğan beyler, yaptıkları konuşmaların da trafikle ilgili çok önemli hususlarda aydınlatıcı bilgiler verdiler.Bu güne kadar çok önemli yatırımların yapıldığını,eğitime daha çok önem verilmesi gerektiğini,trafik kurallarına uymayanların kul hakkına girecekleri v.b. gerçekler ana hatları ile vurgulandı.

     İyi Bir Sürücüde Bulunması Gerekenler özelliklerden başlıcaları; bilgi,beceri,tutumdur. Güvenli bir sürüş için yapılması gereken hususlardan bazıları şunlardır. Kural Bilinci ve Uygulaması, Trafiğe Konsantrasyon, İyi Düşünüp ve Doğru Karar Verilmeli, Takip Mesafesine Dikkat Edilmeli, Riskleri Düşünmeli, Hızı, Hava Yol ve Trafik Durumuna Göre Ayarlamalı, Aracı Dinlemeli, Diğer Yol Kullanıcılarına Saygılı ve Hoş Görülü Olunmalıdır.

     Trafik konusunda eğitimin önemi bilinen,vazgeçilmez en temel gerçektir.Kaliteli trafik eğitimi-öğretimi verilmeli, aynı zamanda cezalarında caydırıcı olmasına özen gösterilmelidir.Son dönemdeki çalışmalar da bu özellikleri içine alacak tarzda cereyan etmektedir. Trafik kazalarının önlenmesinde en önemli etkenlerden biri, etkin bir şekilde denetimin yapılmasıdır. Kazalar genellikle,alkollü, uykusuz araç kullanmaktan ve basit trafik kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Dünyanın her yerinde insanlar, kendileri tarafından hayatlarını kolaylaştırmak için bulunmuş ve uygulanmakta olan trafik kurallarını az ya da çok ihlâl etmektedirler. Gelişmiş ülkelerde,  özellikle ölümlü trafik kazaları makul seviyelerde iken, bizde kural ihlalleri, dolayısıyla da trafik kazaları çok yüksek can ve mal kayıplarına yol açmaktadır.

     Trafik kazaları incelendiği zaman; insanların çoğunda kural çiğnemenin zevk haline geldiği görülmektedir. Normal insanlar bunu yapmazlar. Tüm toplumlarda anormal davranış sergileyen insanlar bulunabilir. Bu insanlar da hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de normal dışı davranışlarını sergiler ve sonuçta trafik kazaları, ölüm ve yaralanmalar ortaya çıkabilir; ancak bunlar genel sonuçları etkilemez.

     Türkiye’de trafik kazaları, özellikle de ölümlü-yaralanmalı trafik kazaları normal sayılabilecek seviyenin çok üzerinde bulunmaktadır. Nedenlerine bakıldığında; trafikte bulunan insanların davranış özelliklerini etkileyen en önemli faktörün bilgisizlik olduğu; trafik kurallarını tam anlamıyla bilmedikleri, içselleştiremedikleri, davranışa dönüştürecek seviyede bilgi sahibi olmadıkları görülmektedir. Yapılan bilimsel açıklamalar  bu durumu açıkça göstermektedir.

     Trafikte bulunan (sürücü, yaya, yolcu) insanlara trafik kurallarını; özellikle yatay-düşey işaretlerin anlamlarını, emniyet kemerinin, kazalar kaçınılmaz hale geldiğinde can güvenliğini en az % 45 oranında artırdığını, araçlarda bulunan aktif-pasif güvenlik sistemlerinin fonksiyonlarını, güvenli durma mesafesini, aşırı hızı, alkol’ün, yorgun ve uykusuz araç kullanmanın kazalara yüksek oranlarda neden olduğu gerçeğini, insanlara doğru yöntemler kullanarak öğretmeliyiz.

     Trafik kazalarına sebep olan en belli başlı unsurlara baktığımızda, alkollü araç kullanmak,araçla seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak,hatalı sollama,uykusuzluk v.b. özellikleri görmekteyiz.Kısacası kurallara uyulmadığı zaman büyük felaketlere yol açılabileceği aşikardır.

     Genel olarak trafik kazalarının önlenip azaltılması, konunun çözüme kavuşması için öncelikle insanlarımız çok iyi bir eğitimden geçirilmeli,Okullarımızda öğrencilerimize çok iyi olarak öğretmeliyiz.Caydırıcı ceza imkanlarının zaman zaman güncellenmesinin yararlı olacağını düşünüyorum.Son dönemde hem eğitim-öğretim alanında ,hem de cezaların caydırıcı olarak düzenlenmesi konusunda çok önemsediğim adımlar atılmıştır.Bundan sonra da etkin denetim yaparak kurallara uymayanların cezalandırılması sağlanırsa,büyük oranda kazalarda azalmalar olacağını düşünüyorum.Ülkemizdeki bölünmüş yollarının, Ülkemizin tamamına eşit olarak yayılıp yapılmış olması, kameralardan araçların takip edilmesi,elektronik denetim imkanları v.b. özellikler denetim imkanını da kolaylaştırmaktadır.

     Sürücülerimiz bilgili,dikkatli,saygılı,hoş görülü olarak kurallara uyarlarsa sonucunda güvenli bir trafik olur.Amacımız kurallara uyulmasının sağlanması olmalıdır.Kazaların azalması için gece gündüz çalışan Değerli Valimize,Belediye Başkanlarımıza, Emniyet mensuplarımıza,Eğitim gönüllülerine,tüm emeği geçenlere,kurallara uyan sürücü,yolcu ve yayalara kalbi şükranlarımı sunarım. Rabbim her birimizi,Kaza,belâ ve musibetlerden korusun.Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

www.omerlutfiersoz.blogcu.com 

           omerlutfiersoz@gmail.com

      

 

4487
0
0
Yorum Yaz