YENİDEN İMAN EDİNİZİ NASIL ANLAMALIYIZ.?

2009-08-17 16:44:00


         İmanımızı yeniden gözden geçirerek ve yenileyerek devamlılığını sağlamalıyız. Allah (c.c)’a, peygamberlerine, kitaplarına çok sağlam ve şüphe götürmez bir imanla iman etmeli gönül huzurunu sağlamalıyız. Bu özellik ve güzelliğe sahip olursak, yeniden iman edinizi anlamlandırmış oluruz.

Nisa süresinin 136. âyeti kerimesinde : “Ey iman edenler! Allah’a ve peygamberlerine, peygamberine indirdiği kitaba, ondan önce indirdiği kitaba iman (sebat) edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkar ederse tam manasıyla sapıtmıştır” buyurulmuştur.

Ayet-i kerimeden açıkça anlaşılmaktadır ki, “Ey iman edenler! Allah’a, peygamberlerine ve onlara indirilen kitaplara yeniden iman ediniz” buyurulmaktadır. İman ettiğimiz bilinmekte, fakat yeniden iman etmemiz bizden istenmektedir. Yeniden iman etmek, yenilenmek, imanın güçlü ve sağlam bir şekilde varolmasını sağlamak içindir. İslam la yenilenerek var olan imanımızı gözden geçirmeli, çok güçlü ve sağlam olarak devamlılığını sağlamalıyız. İman esaslarına olan inancımız her zaman bu bilinç ve şuur anlayışı ile dop dolu olmalıdır.

Nefsimizle hesaplaşmamız, tefekkürümüz, olaylar karşısındaki tutum ve davranışlarımız, yeniden iman etmeye yönelişimiz, imanımızın her geçen gün güçlenip değerlenmesine vesile olmalıdır. Kısacası taklidi bir imandan tahkiki bir imana ulaşmalıyız. İmanın değerini İstiklal Marşımızın Şairi merhum M.Akif Ersoy bir beytinde şöyle dile getiriyor:

İmandır o cevher ki, ilahi ne büyüktür.

İmansız olan paslı yürek sinede yüktür.

Hakikaten iman en büyük değerdir. Sıhhat ile iman sağlamsa en büyük nimet içindeyiz demektir. Dünya da insanların istekleri, sıkıntıları bitmez. Önemli olan bu dünya imtihanını başarılı olarak tamamlayıp, imanımızın değerini bilmektir diye düşünüyorum.

İmanımızın yenilenmesi demek, özün özüne, Kuran’a, Sünnete, dönerek ana kaynaktan beslenip, diri ve  taze olarak sürekli muhafaza edebilmektir. Buradaki yenilenme, kısacası İslam ile yenilenmedir.

Yeniden iman etme, dünyevileşen Müslümanların bu v.b. sorunları çok kolay aşmasına vesile olur. İslam ile yenilenme, yeniden iman etmenin adıdır. Yeniden iman etmek nefsimizle yeniden hesaplaşmamızı, her özelliğimizi yeniden, yeni bir bilinçle ve sağlam bir iradeyle ele alıp değerlendirmemizi sağlayacaktır.

Kuran’ı Kerimi yeniden okuyup, anlamalı bu çerçevede de hayatımızı yaşamalıyız.

Merhum Mehmet.Akif Ersoy bir beytinde çok veciz olarak şöyle ifade etmiştir.

         Doğrudan doğruya Kuran’dan alıp ilhamı,

         Asrın idrakine söyletmeliyiz İslamı.

Kuran’dan ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in örnek hayatından gerçek bilgiyi alıp, imanımızı güçlendirip yenilemeliyiz.

Müslümanlar olarak yeni açılım ve atılımları, bilim alanındaki başarılı çalışmaları bizler yapmalı, hem dünyevi hem de uhrevi güzelliklere kavuşmalıyız.

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) “ İki günü eşit olan ziyandadır” buyurmuştur.

Özü kaybetmeden, haram ve helallerin sınırını aşmadan, bilimsel gelişmelere ve yeni açılımlara sahip çıkarak, imanımızı kuvvetlendirmeli ve bu eksende yenilemeliyiz.

Bugün dünden daha çok Müslüman fert ve toplumlar olarak yenilenmeye, yeniden iman etmeye ihtiyacımız vardır.

Cenab-ı Allah cümlemize hayatın gerçekleriyle yüzleşip, onunla baş edebilmeyi ve imanımızı yenileyip, kurtuluşa ermeyi nasip etsin. Sıhhat ve afiyetler dilerim.
www.omerlutfiersoz.blogcu.com

0
0
0
Yorum Yaz